Výhoda domácího hřiště podle druhu sportu

Úvod - Blog - Výhoda domácího hřiště podle druhu sportu
Srpen.14.2017

Výhoda domácího hřiště je považována za hlavní faktor ovlivňující výsledek utkání. Všeobecně platí, že týmy zpravidla dosahují vyšší úspěšnosti v domácích utkáních než na cestách. Výhoda domácího hřiště se ovšem liší tým od týmu a dokonce i sport od sportu, proto jsme se rozhodli přinést vám malou příručku, která vám tento fenomén osvětlí.

Fotbal

Na výhodu domácího hřiště ve fotbale má vliv fandění lidí, velikost stadionu a dokonce i počasí. Ve fotbale je proto výhoda domácího hřiště vůbec největší.

Pokud je hostující tým například zvyklý hrát v teplém počasí a přijede na sever, kde je větrno a zima, potom se na hřišti necítí. Pokud tento tým navíc má postavenou hru na vysokých nákopech, potom může mít problémy se skórováním. Typickým příkladem mohou být výlety na stadion Slovanu Liberec, kde se nepodařilo vyhrát už téměř rok žádnému návštěvníkovi (včetně Sparty, která před pár dny v Liberci přišla o vedení i přestože hrála v početní výhodě a to v části zápasu dokonce i dvojnásobné).

Baseball

baseballu je hlavní výhodou domácího prostředí skutečnost, že domácí tým jde na pálku jako druhý. Díky tomu mohou trenéři použít zajímavou strategii, obvykle se však nejedná o nic, co by mohlo zcela zlomit dosavadní průběh hry. V tomto odvětví na týmy moc nepůsobí ani cestování a to ani v MLB. Týmy totiž v místě zápasu obvykle pobývají hned několik dní, během nichž odehrají i několik utkání. V baseballu byste proto měli dávat pozor spíše na jiné aspekty, než je výhoda domácího prostředí.

Basketbal

basketbalu je naopak výhoda domácího hřiště asi největší (alespoň ze sportů popisovaných v tomto článku). Na týmy má negativní vliv jednak cestování, neboť mezi jednotlivými zápasy obvykle bývá jenom málo času na rozkoukání. Domácí týmy mají za sebou také velkou podporu fanoušků, kteří jsou obvykle slyšet více, než třeba v hokeji (pokud srovnáváme americké NBA a NHL). A tito fanoušci se vzhledem ke skutečnosti, že sedí opravdu hodně blízko samotnému hřišti, často podílejí na ovlivňování rozhodčích – pokud jsou rozhodčí nezkušení, docela jednoduše podlehnou atmosféře a pískají i to, co by normálně neodpískali.

Hokej

Výhoda domácího hřiště v hokeji je asi nejmenší ze všech 4 diskutovaných sportů. Ačkoliv domácí fanoušci společně s časem stráveným cestováním pro hostující tým mohou domácímu týmu poskytnout jistou výhodu, tato výhoda je poměrně malá. Hokejisté jsou totiž izolování od davu mantinely i svojí výstrojí. Také hřiště bývají podobná, alespoň co se týče teploty a ledu, protože tyto parametry jsou pečlivě kontrolovány, aby odpovídaly stanovám. A to ani nemluvíme o skutečnosti, že hokej je velmi nepředvídatelný sport (mnohem nepředvídatelnější, než třeba fotbal), takže se na výsledek může podepsat třeba i náhoda.

ladyambientte

Velký hokejový fanoušek, který se rád věnuje pokeru, sportu a zdravému životnímu stylu.

o Komentářů

Chtěli byste se podělit o své myšlenky?

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Povinné položky jsou označeny *

Napsat komentář