Jaké statistiky používat pro tvorbu analýz NHL?

Úvod - Blog - Jaké statistiky používat pro tvorbu analýz NHL?
Prosinec.7.2020

NHL s největší pravděpodobností začíná už za pár týdnů (začátek nového roku), takže je na čase vrhnout se do víru nejlepšího hokeje na světě. Jestliže se na hokejový svátek také těšíte, určitě budete také sázet. Proto jsme pro vás připravili informační článek o tom, jaké statistiky jsou pro tvorbu analýz nejlepší.

Jak analyzovat?

Existuje spousta různých analytických metod, ale k vyhodnocení trvalého úspěchu je nejlepším ukazatelem počet střel. Ať už tým vyhraje či nikoliv, počet střel daného týmu ve srovnání s počtem střel jeho soupeře je obvykle výborným ukazatelem schopnosti ovládat utkání.

Střely pro předpověď budoucího úspěchu mohou poskytnout důležitější informace, než počet vstřelených gólů nebo počet obdržených gólů případně výher. Větší počet střel na bránu může být lepším indikátorem síly týmu než počet gólů vstřelených za zápas.

Corsi vs Fenwick

Název Corsi a Fenwick pravděpodobně zaslechla většina hokejových fanoušků. Corsi porovnává střely na branku s počtem vstřelených gólů, k čemuž přidává také počet zásahů, střel vedle brány a zblokovaných střel. Tato statistika může být vyjádřena jedním jediným číslem.

Fenwick v porovnání s tím nebere v potaz blokované střely a snaží se zaměřit na předpověď schopnosti strefit se do brány trošku jinak. Smyslem těchto statistik je vytvořit kompletní přehled o střelách proti soupeřově bráně a o střelách soupeře, která by měla vypovídat o míře držení puku a tak i o budoucím úspěchu.

Na co si dávat pozor

Jediným skutečným problémem statistik jsou rozličné úrovně hodnot nebo procentuální úspěšnosti zápasů a tudíž i vcelku rozdílné koeficienty zápas od zápasu. Tak například, pokud je týmové Corsi stejné v prvním i druhém zápasu, kdy v prvním z nich nastoupil elitní brankář a v druhém podprůměrný brankář, počet gólů se mohl zvednout z 0 na 5 branek a to i navzdory vysokému držení puku.

V současné době se sice pracuje na přesném výpočtu těchto odchylek, ale to je velmi náročné a jednoduchý způsob jejich odlišení zatím není znám.

Závěrečné shrnutí

Předpovědět výsledek utkání pouze na základě základních statistik může být obtížné. Nejlepším způsobem analyzování čísel je použít držení puku. Toto vodítko vám pomůže porozumět sestavě týmu spíše než základní statistiky udávané ve většině případů.

Pokud tým bude mít lepší Corsi a Fenwick, je jasným favoritem na výhru. Když se k tomu přidá ještě výhoda domácího hřiště, nebo gólman ve skvělé formě a vy dostanete odpovídající kurz, můžete sázet.

Nicméně pokud daný tým má lepší Corsi a Fenwick, ale chystá se ke 3. utkání ve 4 dnech na cestě, přičemž se do brány chystá gólman číslo 2, potom byste si sázku možná měli rozmyslet.

Hokejová analytika může být výborným nástrojem pro předpovídání budoucího úspěchu, ale abyste mohli porozumět celkovým šancím, musíte zvážit každé zrnko informací.

Štítky:

ladyambientte

Velký hokejový fanoušek, který se rád věnuje pokeru, sportu a zdravému životnímu stylu.

o Komentářů

Chtěli byste se podělit o své myšlenky?

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Povinné položky jsou označeny *

Napsat komentář