Hokej: Určete vítěze utkání podle snadného matematického systému!

Úvod - Blog - Hokej: Určete vítěze utkání podle snadného matematického systému!
Prosinec.26.2016

Hokej je mezi sázkaři velmi oblíbený. Toto sportovní odvětví totiž obvykle nabízí vcelku napínavou podívanou, nehledě na to, že pokud dobře hledáte, můžete najít zajímavé sázkové příležitosti. Pokud hledáte klíč, jak takovou sázkovou příležitost určit, pokračujte ve čtení. Tento článek vás naučí jednoduchý výpočet, jehož prostřednictvím zjistíte, který ze soupeřů má větší šanci na výhru.

Tento matematický systém je založený na tzv. mediánu počtu vstřelených a obdržených gólů domácího i hostujícího týmu.

Co je to medián?

Medián by se dal definovat jako hodnota, která dělá řadu vzestupně seřazených výsledků na dvě stejné části. Pro zisk mediánu počtu vstřelených gólů tak nejprve musíte vypsat všechny výsledky, které následně seřadíte vzestupně, a nakonec vyberete hodnotu uprostřed. Pohodlnějším způsobem je potom nalezení mediánu na internetových stránkách jako je NHL.com. Abyste takové stránky nalezli, stačí do vašeho prohlížeče zadat něco jako „median NHL“ atd.

Medián má obecně tu výhodu, že vám pomůže určit průměrný výsledek oproštěný od vlivu extrémních výsledků, které jinak mohou zkreslit klasické průměry. Můžete však použít i průměrné hodnoty – někteří lidé na ně nedají dopustit.

Pojďme si uvést jeden příklad. Medián vstřelených gólů domácích je 2,74. Medián obdržených gólů domácích je 2,54. Medián vstřelených gólů hostů je 2,54. Medián obdržených gólů hostů je 2,74.

Jak určíme vítěze? Nejprve vezmeme průměry obou týmů a každý z nich vydělíme průměrem mediánu příslušné ligy. Tím získáme procento, které nám ukáže, jak si tým vede v porovnání se svým soupeřem.

Zkusme si nyní výpočet na skutečném zápasu mezi Washington Capitals a New York Rangers. 3,0 vstřelených gólů na zápas Capitals vydělíme 2,54 gólu za zápas, což reprezentuje medián počtu gólů hostujícího týmu a dává nám číslo 1,181. A dále Washington v zápase obdrží 2,30 gólu, což vydělíme mediánem obdržených gólů 2,75, což nám dá číslo 0,836.

Nyní ty samé hodnoty vložíme také do výpočtu pro New York Rangers, čímž získáme hodnotu vstřelených gólů 1,164 a hodnotu obdržených gólů 1,181.

Dále vynásobíme defensivní procentuální hodnotu procentuální hodnotou protivníka a výsledek vynásobíme mediánem počtu gólů vstřelených týmy při hře venku pro hostující tým, nebo doma pokud budeme počítat očekávaný počet gólů domácího týmu.

V příkladu uvedenému výše tak dospějeme k hodnotě 3,543 (1,181 × 1,181 × 2,54 = 3,543) pro Washington a k hodnotě 2,676 (1,164 × 0,836 × 2,75 = 2,676) pro New York. Nakonec odečteme hodnotu Washingtonu od hodnoty New Yorku, čímž dospějeme k závěru, že Capitals mají jasně navrch (3,543 – 2,676 = 0,867).

Z toho vyplývá, že pokud vám vyjde výsledek v kladném čísle, měl by mít navrch tým A. Pokud výsledek vyjde v záporném čísle, měl by mít navrch tým B.

Samozřejmě, že tento matematický systém není zcela bez chyby. Jedná se ovšem o velmi jednoduchý způsob, jak se zorientovat v aktuální síle týmu, na čemž můžete vystavit sázkový systém s pozitivní návratností.

Tento matematický systém můžete používat nejen pro určování vítězů, ale také pro vybírání sázek over/under.

Zdroj: TheGreek

ladyambientte

Velký hokejový fanoušek, který se rád věnuje pokeru, sportu a zdravému životnímu stylu.

4 Comments

 1. Martin

  15.2.2017
  Odpovědět

  Dobry den ako ste vypocitali hodnotu vstrelenych golov a obdrzenych golov pre hostujuce muzstvo v tomto pripade je to NY rangers .1,164 a1,181 golu na zapas

  • ladyambientte

   16.2.2017
   Odpovědět

   Dobrý den, jedná se o ligový median. Najdete ho tak, že do prohlížeče napíšete něco jako "median score NHL". Vyskočí na vás spousta různých stránek, která tyto údaje spočítá za vás.

 2. Martin Souček

  1.1.2018
  Odpovědět

  Dobrý den. Domnívám se, že medián gólů obecně nemůže nikdy nabývat hodnotu např. 2,74 jak uvádíte. Přípustné hodnoty jsou buď celá čísla, nebo celá čísla + 0,5. Třeba Sparta v naší extralize má řadu vstřelených gólů k datu 28.12.2017 (0,1,1,1,1,1,1,1,2,2,2,2,2,3,3,3,3,3,3,3,3,3,3,3,3,3,3,4,4,4,4,6,7) a tudíž medián 3.

  • ladyambientte

   1.1.2018
   Odpovědět

   Dobrý den, asi máte pravdu. Vycházeli jsme z níže uvedeného článku a zapomněli jsme dodat, že lze použít i průměrné hodnoty, z nichž nejspíše vycházeli i autoři původního článku.

Chtěli byste se podělit o své myšlenky?

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Povinné položky jsou označeny *

Napsat komentář