Dohánění ztrát jako jedno z největších nebezpečí ziskového sázení (psychologie sázení)

Úvod - Blog - Dohánění ztrát jako jedno z největších nebezpečí ziskového sázení (psychologie sázení)
Září.2.2020

Máte skvěle nastavenou strategii, všechno se vám daří jako v pohádce, jenže pak přijde jeden horší týden a vy znejistíte. Když se špatné období přelije i do dalšího týdne, pomalu začnete ustupovat od své strategie, až se nakonec nacházíte ve stavu, kdy neúměrně zvyšujete sázky a sázíte na všechno, co vám přijde pod ruku, jenom abyste dorovnali předešlé ztráty. Tak přesně tohle je vůbec největší nepřítel ziskového sázkaře a my si tento jev probereme a poradíme vám, jak se mu vyhnout.

Psychologie dohánění ztrát

Na začátku všeho je prohra, kterou si naše psychika odnepaměti přebírá jako svůj vlastní neúspěch, osobní selhání, které je potřeba rychle napravit a poté už nikdy, nikdy neopakovat. Oproti tomu je sázení, bohužel, postaveno na docela jiných základech.

Při sázení se s neúspěchy musí počítat. A to nejen s těmi krátkodobými (v řádu jedné prohry), ale i s dlouhodobě proherními sériemi, které přicházejí s železnou pravidelností a to i u těch nejlepších tipařů na světě. Ostatně zkušení sázkaři se nováčkům kvůli těmto špatným časům odnepaměti snaží vštípit zásady správného bankroll managementu. Jenom díky němu dokážete špatné údobí překonat. Důležité jsou však i psychologické aspekty.

Jak se vyhnout dohánění ztrát?

Buďte disciplinovaní

Pokud už si jednou nastavíte sázkový systém a jste si jistí tím, že tento sázkový systém je v dlouhodobém horizontu ziskový, držte se ho. Neuhýbejte z vytyčené cesty, buďte seriózní. Samozřejmě, že plán můžete měnit, ale určitě byste ho neměli měnit za pochodu, jenom kvůli tomu, že se vám jeden či dva týdny nevyvedou, to je cesta do pekel. Pokud si svou dosavadní strategií nebudete jistí, dejte si odstup a až po pár dnech si nad strategii sedněte s čistou hlavou a vše pečlivě vyhodnoťte. Horkou jehlou se dobrá strategie nikdy neušije.

Buďte objektivní

Někteří sázkaři mají sklony k tomu považovat různá sázkařská moudra za dogmata. Pravděpodobně vůbec nejrozšířenějším dogmatem tohoto tipu je „Xkrát po sobě jsem prohrál, teď už to musí vyjít“, najdou se ovšem i další nesmysly. Další sázkaři potom mají sklony k tomu lhát si do kapsy, přikrášlovat si úspěchy nebo dramatizovat své prohry. A to ani nemluvíme o situacích, kdy se nějakým tím dogmatem nechají nalákat ke špatné sázce (už jste slyšeli třeba to, že Liberec doma neprohrává?). Všechny tyhle subjektivní názory a pocity by měly být podloženy seriózními analýzami, či vaším vlastním názorem. Nenechte se vláčet svými ani cizími pocity, přece jen do sázení investujete své peníze!

Myslete dlouhodobě

Sázení není sprint, ale maraton. I těm nejlepším sázkařům se stává, že v horizontu týdne, či dokonce v horizontu měsíce bývají tu a tam ztrátoví. Výhry a prohry chodí spíše náhodně, my tomu můžeme pomoci pouze tím, že sázíme za kurzy vyšší, než jsou naše šance. Proto byste měli odhlédnout od krátkodobých výsledků. Ty nic neznamenají. Soustřeďte se na delší časová údobí, nejlépe měsíc či čtvrt roku.

Pokud nejste spokojeni se svými výsledky, vrhněte se do studia sázení. Sledujte statistiky a zápasy, ale výsledky opět měřte v dlouhodobém horizontu. Ani ti nejlepší tipaři na světě se nenaučili sázet během jednoho týdne…

Vezměte si poučení ze ztráty

Každá prohra bolí, nemusí však znamenat vaši osobní prohru. Pokud vám nějaká prohra opravdu rozčísla nervy, sedněte si nad ni a zpětně si ji vyhodnoťte. Proč jste na danou skutečnost tipovali? Byl to správný závěr? Když odhlédnete od skutečného výsledku, tipli byste to znovu? Jestliže se tímto procesem dopracujete k tomu, že jste udělali chybu, vezměte si z ní ponaučení. Napříště se jí vyvarujte. V opačném případě se vraťte k bodu číslo 1 a tím je disciplína.

Přečtěte si další tipy z rubriky Psychologie.

ladyambientte

Velký hokejový fanoušek, který se rád věnuje pokeru, sportu a zdravému životnímu stylu.

o Komentářů

Chtěli byste se podělit o své myšlenky?

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Povinné položky jsou označeny *

Napsat komentář