Value betting vs. sázení na vítěze utkání

Úvod - Blog - Value betting vs. sázení na vítěze utkání
Listopad.28.2016

Mezi casinovými hrami a sportovním sázením existuje jeden velký rozdíl. Zatímco u tahových her jako je ruleta je pravděpodobnost přesně diktována pravidly, u sportovního sázení se pravděpodobnost každé sázkové příležitosti (zápas/závod) liší v závislosti na mnoha faktorech. Tudíž ji nelze přesně předpovědět, ale lze ji ovlivnit tak, abyste vyhrávali peníze.

Value betting v sázení na sport znamená, že své peníze vsadíte na kurz, který ve skutečnosti reprezentuje větší šance na výhru, než tým skutečně má. Většina profesionálních sázkařů se soustředí právě na value betting, nikoliv na sázení na vítěze utkání.

Logika value bettingu říká, že údajní vítězové nemohou vyhrávat pořád. Pokud jsou tedy kurzy výhodné, měli bychom si vsadit i na outsidera. To dobře ilustruje níže uvedený příklad:

Manchester United má doma odehrát utkání s Watfordem. Na výhru manchesterského týmu bookmakeři vypsali kurz 1,36. Na výhru Watfordu potom kurz 7,50. Profesionální sázkař podrobnou předzápasovou analýzou zjistí, že Manchester United má na výhru 70% šanci. Na remízu je potom šance 15% a na výhru Watfordu dalších 15%.

V tomto případě by tedy stálo za to vsadit na výhru Watfordu a to i přestože zápas vyhraje spíše Manchester United. Výpočty totiž udávají, že na výhru domácích/hostů by měly být vypsány kurzy 1,43/6,67. To znamená, že kurz na výhru Manchesteru je podhodnocený (a tudíž nevýhodný), zatímco kurz na výhru Watfordu je nadhodnocený (a tudíž výhodný).

Jestliže by sázkař měl dobrý odhad a na Watford by za stejných podmínek vsadil 100× za sebou, sázka o velikosti 1 koruny by (při kurzu 7,50) přinesla zisk v hodnotě 12,50 korun. Kdyby se ovšem rozhodl 100× vsadit na výhru Manchesteru (při kurzu 1,36), sázka by mu přinesla ztrátu v hodnotě 4,55 korun.

Z toho důvodu chceme sázet na Watford, nikoliv na Manchester United.

Nyní jsme si vysvětlili, jak funguje value betting. Pojďme se teď podívat na specifika a možné překážky value bettingu.

Odhadovat pravděpodobnosti přesněji, než bookmaker, je velmi těžké

Většina sázkařů nemá přístup k lepším zdrojům informací, než bookmakeři prověřených sázkových kanceláří, kteří podle šancí vytvářejí kurzy. Pro sázkovky dělají naprostí odborníci, často profesionální sázkaři s velikým přehledem o daném sportovním odvětví.

Pokud je vaše výhoda nad bookmakerem pouze v řádech několika %, není value betting zrovna moc přínosný. Na každý zápas působí mnoho proměnných, takže přesné určení pravděpodobnosti na jednotky nelze stanovit. Na něco takového nemají nástroje ani sázkovky, natož pak samostatní sázkaři.

V takovém případě je proto lepší předpovídat, zdali daný tým vyhraje, prohraje, nebo zdali zápas skončí remízou. Dalším možným řešením je výběr jiných příležitostí, jako sázka na počet gólů, asijské handicapy atd.

Zápasy nikdy nejsou odehrány za stejných podmínek

Jedním ze základních prvků value bettingu je dlouhodobé měřítko. Z toho důvodu jsme v předchozím příkladu počítali s modelovou situací, v níž figurovalo 100 utkání. V tomto příkladu jsme předpokládali, že všechny podmínky budou stejné – do zápasu nastoupí stejní hráči, pískat budou stejní rozhodčí, bude stejné počasí atd.

Problém je, že stejné podmínky nenastanou nikdy. Podmínky se mění s každým zápasem, takže i pokud si vsadíte 100× na stejný zápas, bude se jednat o sázku na 100 různorodých zápasů.

Proč byste se měli zabývat něčím, co nikdy nenastane?

Soustřeďte se na jednotlivé sázkové příležitosti. Pokud si budete skutečně jistí, že některý tým zápas vyhraje, potom na něj vsaďte (tedy třeba i na výše zmíněný Manchester United). Pokud si tím ale nejste zase tak jistí, tak si raději počkejte na jiný zápas. V nabídce sázkových kanceláří se každý den nachází spousta sázkových příležitostí, takže vám nic neuteče.

Na druhou stranu, pokud outsider v poslední době posílil o několik kvalitních hráčů a má solidní šanci na výhru utkání, zvažte sázku na něj. Přitom platí, že byste měli vsadit menší částku, kterou obvykle sázíte. A na druhou stranu, pokud jste přesvědčeni, že spíše prohraje, na sázku zapomeňte.

Bookmakeři nejsou hloupí

Nejsou hloupí a hlavně nefungují jako charita. Sázkovka je obchodní společnost, jejímž cílem je pochopitelně generování zisku. Sázkové kanceláře proto nikdy schválně neuveřejní kurz, který by pro ni mohl být nevýhodný. Jak tedy najít hodnotu (value)?

V první řadě je třeba vytvořit si účet u několika sázkových kanceláří a následně u každé sázené příležitosti mezi nimi vybrat tu, která nabízí nejvýhodnější kurz.

Dále můžete využít chování veřejnosti – sázkové kanceláře nastavují kurz tak, aby ovlivnily, na koho budou lidé sázet. K tomu vám pomohou tyto dva články:

Z článků výše vyplývá, že se při sázení musíte rozhodovat vždy podle aktuálních okolností. To může mimo jiné znamenat, že někdy je výhodnější sázet value bety, zatímco jindy je prostě lepší vsadit si na vítěze utkání. Z osobní zkušenosti však víme, že value bety jsou jistější.

ladyambientte

Velký hokejový fanoušek, který se rád věnuje pokeru, sportu a zdravému životnímu stylu.

o Komentářů

Chtěli byste se podělit o své myšlenky?

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Povinné položky jsou označeny *

Napsat komentář