Jak sázet na více/méně (over/under) celkový počet gólů?

Úvod - Blog - Jak sázet na více/méně (over/under) celkový počet gólů?
Srpen.2.2016

Jak vyhrávat, když sázíte na over/under celkový počet gólů/bodů? Co je při výběru správného tipu nejdůležitější? V tomto článku vás seznámíme s pěti základními tipy, které vám pomohou zlepšit úspěch v sázení na over/under.

Většina začínajících sázkařů se soustředí na tipování vítězů zápasu. To je zcela přirozené, neboť většina lidí tento druh tipování odjakživa zná. Nicméně postupem času sázkaři hledají alternativní sázkové příležitosti, neboť kurzy na vítěze zápasu (a to především mezi hodně populárními týmy) nepřinášejí takovou hodnotu, jakou by pro zisky v dlouhodobém horizontu potřebovali.

Jednou z alternativních sázkových příležitostí je sázení na over/under (určitý počet gólů nebo určitý počet bodů). Tato sázková příležitost spočívá v tom, že správně tipnete, zdali v zápase bude k vidění méně nebo více než 0,5 gólů, než 1,5 gólů, než 2,5 gólů (ve fotbale, hokeji atd.), případně méně nebo více než 195 bodů, 197 bodů (např. v basketbalu).

Tato sázková příležitost obecně nabízí vyšší hodnotu. Pokud tedy patříte mezi pokročilejší sázkaře, měli byste si tuto možnost sázení rozhodně prostudovat. Tipy ke zvýšení úspěšnosti sázení na over/under následují.

Výkony z minulého týdne moc neznamenají

Samozřejmě, že výkony z minulého týdne se taky počítají. Nicméně nezáleží na nich tolik, jak by se mohlo zdát. Alespoň pokud se snažíte najít kurzy s hodnotou. Dokonce ani výkony z minulých 4 týdnů nejsou tak důležité, jako výkony za poslední sezónu.

Tým sice v posledních několika zápasech mohl vstřelit hodně gólů, jenže to vám o skutečném střeleckém potenciálu týmů zrovna moc neřekne.

Abyste dokázali odhadnout skutečný střelecký potenciál týmů, musíte jít více do minulosti. Obecně se udává analyzování gólů alespoň v rámci 20 zápasů (pochopitelně za oba týmy zároveň), ale tento počet se sport od sportu, dokonce i ligu od ligy mírně liší.

Aktuální formu týmů byste samozřejmě měli také zvážit, ale obecně platí, že celkový střelecký potenciál týmu je směrodatnější, nežli aktuální forma (která může být také výsledkem pouhého štěstí).

Posuzujte jednotlivé případy, nikoliv průměry

I tato chyba je mezi sázkaři velmi rozšířená. Namísto posouzení konkrétního zápasu se soustředí na průměr vstřelených gólů.

Pokud byste vytvářeli analýzy obzvláště velkého vzorku, v němž by se nenacházelo příliš výkyvů, takový přístup by mohl být správný. Jenže problém je, že i v rámci 15 zápasů, může jeden neočekávaný výsledek silně narušit celkový průměr.

Podívejme se na následující hypotetický příklad:

Řekněme, že Chelsea odehrála 15 domácích zápasů, v nichž bylo vstřeleno celkem 45 gólů. To je v průměru 3 góly na zápas. Over/under 2,5 gólu je tedy ideální hranice, kterou pro ziskové sázení potřebujete.

Nyní si představte, že dva z těchto 15 zápasů skončilo obzvláště vysokým konečným výsledkem, například 4:2 a 5:1 (tedy celkem 12 gólů). Tyto dva nepředvídatelné výsledky silně ovlivní celkový průměr, který nyní bude vyšší, nežli průměr zbylých 13 zápasů. Sázka na over 2,5 gólu proto nebude tak lákavá.

Vždycky proto posuzujte každý výsledek zvlášť, a pokud už budete dělat průměry, nepředvídatelné výsledky z nich vyškrtněte. Pomůže také posuzování menšího vzorku případů, například 5 zápasů. V tom případě byste ale měli posoudit více vzorků po sobě a následně do své analýzy zahrnout všechny výsledky.

Vykašlete se na exotické sázky

Je docela možné, že vám sázení na over 1,5 gólu nebo over 2,5 gólu začalo docela jít. Možná jste se začali cítit nepřemožitelně a nyní hledáte nějakou exotiku. U některých zápasů sázíte na over 3,5 gólu, u některých se nebojíte vsadit over 4,5 gólu a nakonec zjistíte, že už hledáte pouze takové sázky. Vždyť vypisované kurzy bývají tak lákavé.

Právě tento přístup je cestou do pekel. I kdyby kurz na to, že padne více jak 5,5 gólu činil třeba 7,00, ještě to neznamená, že bude hodnotný. Nenechte se proto zlákat vysokými kurzy. Nezapomeňte, že celkový kurz musíte vždycky porovnat s celkovými šancemi na výhru. V tomto světle exotické sázky s vysokými kurzy nejsou tak výhodné…

Odhalte skutečný střelecký potenciál

Vždycky byste měli analyzovat celkový počet vstřelených gólů. Ale pokud chcete zlepšit sázení na over/under, dívejte se i na podrobnější statistiky.

Chcete-li zjistit skutečný střelecký potenciál jednotlivých týmů, se statistikami celkového počtu vstřelených gólů nevystačíte. Do takové analýzy byste měli zahrnout sílu obrany jednotlivých soupeřů, dále počasí, nebo třeba zranění. Také je třeba analyzovat rozdíl mezi góly vstřelenými a obdrženými góly a tento výsledek potom porovnat se vstřelenými a obdrženými góly soupeře. Buďte precizní, dejte si záležet a uvidíte, že výsledky se brzy dostaví.

Zvažte určitou situaci

Při sázení na over/under je důležitá i analýza dané situace. Konkrétně byste si měli odpovědět na to, jak si dané sportovní kluby vedou v podobných situacích (například když mu chybí stěžejní obránce, hrotový hráč, když hraje v dešti atd.).

Hledejte různá vodítka. Pokud zjistíte, že silný outsider v zápasech venku obvykle dostává více gólů než obvykle, nebo že velkému favoritovi se na hřišti soupeře skórovat moc nedaří, jste na dobré cestě stát se ziskovým sázkařem.

ladyambientte

Velký hokejový fanoušek, který se rád věnuje pokeru, sportu a zdravému životnímu stylu.

o Komentářů

Chtěli byste se podělit o své myšlenky?

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Povinné položky jsou označeny *

Napsat komentář