Ať se vám to líbí nebo ne, matematika je pro sázení (alespoň to úspěšné) naprosto klíčovým prvkem. Při sázení je přitom nejpoužívanější látkou právě pravděpodobnost. Tento článek vám vysvětlí, co to pravděpodobnost je a jaké typy pravděpodobnosti máme. V některém z dalších článků si pak prozradíme i to, jak pravděpodobnost při sázení využívat.
Pravděpodobnost je definována jako šance na to, že se v budoucnu stane určitá věc. Pravděpodobnost vyjadřujeme procentuálně. Pravděpodobnost má proto hodnotu 0 – 100%. Hodnota nula znamená, že se určitá věc určitě nestane, zatímco 100% znamená, že se určitá věc jistojistě stane. Součet pravděpodobností (že se stanou určité věci, například že ve fotbale vyhrají domácí, bude remiza, nebo vyhrají hosté) musí být vždy roven 1, respektive 100%.
Existují tři základní typy pravděpodobnosti – empirická, subjektivní a apriorní pravděpodobnost. Pojďme si je blíže přiblížit.
Tato pravděpodobnost budoucí pravděpodobnost daného výsledku odvozuje na základě minulých událostí. Empirická pravděpodobnost tedy předpokládá, že když se událost X v minulosti stala Y-krát, odehraje se takto hojně i v budoucnosti.
Vzorec empirické pravděpodobnosti je počet situací, kde se výsledek odehrál, děleno celkovým počtem pozorování.
Tak například pokud hokejová reprezentace Kanady hrála s hokejovou reprezentací Ruska 100 × a z toho 72 × vyhrála, rovnice bude vypadat takto:
72/100 = 0,72 = 72%
Ve 101. plánovaném zápase Kanada X Brazílie by tedy empirická pravděpodobnost výhry Kanady byla 72%.
Pokud není k dispozici žádný lepší odhad pravděpodobnosti daného výsledku (jako například podle rovnice výše), přichází na řadu subjektivní pravděpodobnost. Subjektivní pravděpodobnost znamená, že si na základě získaných informací a názorů na budoucí událost člověk vytvoří svou vlastní procentuální pravděpodobnost.
K subjektivní pravděpodobnosti se často uchylují nezkušení sázkaři a lidé, kterým se nechce dělat kvalitní předzápasové analýzy. Netřeba dodávat, že z pohledu profesionálního sázení je to naprosto špatně.
Apriorní pravděpodobnost stojí na rozumu a logice. Typickým případem může být hod mincí. Při hodu mincí je přesně 50% pravděpodobnost, že padne panna a 50% pravděpodobnost, že padne orel. Logicky proto předpokládáme, že pokud se jedná o standardní (tedy ničím neporušenou a zcela vyváženou minci), pro oba možné výsledky je pravděpodobnost přesně 1,00/2 = 0,50 (* 100), tedy 50%.
Při vytváření apriorní pravděpodobnosti lze k podpoře své úvahy využívat i empirické a subjektivní pravděpodobnosti, hlavními faktory jsou však vždycky rozum a logika.
Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Povinné položky jsou označeny *
o Komentářů