4 důvody, proč byste neměli poslouchat svou intuici

Úvod - Blog - 4 důvody, proč byste neměli poslouchat svou intuici
Říjen.2.2017

V sázení často narazíte na pocit známý jako „intuice“. Mnoho sázkařů věří, že intuice (nebo dobrý pocit z nějakého úkonu) jim automaticky přinese výhodu. Jednou za čas vás takový ten pocit uvnitř může dovést k výhře, ale spoléhat se na intuici paušálně, byste rozhodně neměli.

Většina intuitivních pocitů se na začátku zdá naprosto racionální, chladně logická, jenže většina z nich nakonec přinese úplně jiný výsledek. A také proto jsme dali dohromady tento článek.

Můžete být ovlivněni vypsanými kurzy

Jakmile někde zahlédnete vypsané kurzy, můžete získat podvědomý pocit o favoritovi utkání. Nebo naopak. Budete mít podvědomý pocit o favoritovi a pak uvidíte vypsané kurzy a tento váš pocit se vám potvrdí, protože na váš tým bude vypsaný kurz nižší, než na protivníky.

Tímto způsobem se vám přitom jednoduše stane, že zcela minete některé zásadní informace, jako údaje o zranění nebo o rozhodčích, kteří někdy zápas ovlivní více než samotní hráči. Ani nemluvě o tom, že lidé přitom často zapomínají na hodnotu kurzu.

Možné zkraty a předsudky

Představte si tuhle situaci: Vsadíte na výhru domácího týmu, který jste na základě solidní analýzy určili jako favorita utkání při stále slibném kurzu (value-bet). Vsadíte vysokou částku, protože tomuto tipu skutečně důvěřujete. A prohrajete. Kvůli rozčarování i velké ztrátě peněz si potom tento tým zaškatulkujete jako poraženého, na kterého už sázet nebudete. Nebo dokonce začnete paušálně sázet na jeho soupeře. A to i přestože tak nějak tušíte, že ve sportu existuje faktor náhody a v sázení variance.

Dohánění ztrát, zvyšování závazků

Mnoho sportovních sázkařů zvyšuje objem svých sázek k určitému zápasu na základě momentálních výsledků. Tak například pokud před zápasem vsadí na výhru domácího týmu a tento tým v poločase prohrává 1:0, mají tendenci vsadit rychle na výhru hostů, aby alespoň částečně umazali ztrátu. To však nemá žádný smysl – v zápase totiž stále existuje velký prostor pro to, aby domácí tým výsledek utkání zvrátil. A pokud se tak stane, připravíte se tak o možnou výhru. Proč byste měli snižovat ztráty? Ve svém sázení musíte počítat s možnými neprohrami, ale také s čistými výhrami. Sázení jenom tak napůl vám nikdy nic nepřinese.

Gamblerův klam

Hazardní hráči i sázkaři propadají jednomu zajímavému klamu. Mají pocit, že pokud tým (nebo číslo) dlouho nevyhrálo, šance na výhru v dalším kole (tahu) se podstatně zvyšují, až jsou téměř stoprocentní. Pokud Sparta prohraje 4x za sebou, jaké budou šance na výhru v příštím zápase? Zvednou se? Nikoliv. Šance je matematický jev, který není závislý na dění v minulosti, to znamená, že Sparta i po 10 porážkách v řadě bude mít stejné šance na výhru, jako v případě 20 kontinuálních proher.

ladyambientte

Velký hokejový fanoušek, který se rád věnuje pokeru, sportu a zdravému životnímu stylu.

o Komentářů

Chtěli byste se podělit o své myšlenky?

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Povinné položky jsou označeny *

Napsat komentář