Vyhrávají lepší týmy více penaltových rozstřelů?

Úvod - Blog - Vyhrávají lepší týmy více penaltových rozstřelů?
Červen.27.2016

Euro 2016 se dostalo do vyřazovací fáze, která by statisticky měla přinést více remíz a tudíž i penaltových rozstřelů. V tomto článku se zaměříme na to, zdali lepší týmy mají při penaltových rozstřelech výhodu a zdali dosahují lepších výsledků.

K odhalení skutečné úspěšnosti týmů během penaltových rozstřelů jsme si vzali k ruce historická data, která jsme vložili do vzorce Elo hodnocení. Výsledek by vám měl pomoci rozhodnout se, na koho sázet, pokud se zápas dostane do penaltových rozstřelů a to nejen v rámci Euro 2016, ale v rámci jakékoliv jiné fotbalové ligy.

Počet remíz na velkých fotbalových turnajích kolísá, o čemž si můžete přečíst v samostatném článku. Nejvíce remíz se vyskytuje v úvodním zápase skupinové fáze, kdy jsou týmy obezřetnější a snaží se nic nepokazit. Nejméně remíz je potom v závěrečném zápase skupinové fáze, kdy se týmy snaží získat poslední body a ještě zamíchat s celkovým pořadím.

Při přechodu do vyřazovací fáze je tendence remíz dvojí – v prvním kole je k vidění velká spousta zápasů, kde proto sobě nastupují týmy s rozdílnými výkony. V této fázi je remíz velmi málo. V druhém kole se však dostává na vyrovnanější zápasy, v nichž je výskyt remíz zase zvýšený. Zápasy vyřazovací fáze Mistrovství Evropy ve fotbale a Mistrovství světa ve fotbale tak přinášejí vcelku průměrné zastoupení remíz, které je vidět i v jakékoliv fotbalové lize.

Penaltové rozstřely jsou pochopitelně k vidění pouze ve vyřazovacích částech turnajů, kdy je třeba rozhodnout o vítězi, který postoupí do dalšího kola.

Kolik bývá k vidění penaltových rozstřelů?

Pro vyřazovací fázi velkých fotbalových turnajů nejsou penaltové rozstřely ničím neobvyklým.

Kupříkladu na Mistrovství Evropy se ve vyřazovací fázi od přelomu století odehrálo celkem 28 her, z nichž 11 skončilo remízou v základní hrací době a 7 se jich dostalo do penaltových rozstřelů.

To znamená, že do prodloužení se dostalo téměř 40% zápasů, přičemž 60% těchto zápasů pokračovalo až do penaltových rozstřelů.

Jaké týmy mají při penaltách výhodu?

O výhodě v penaltovém rozstřelu koluje mnoho různých teorií. Tou nejznámější je, že tým, který jde v penaltách první na řadu, má kvůli psychickému tlaku výhodu asi 60/40. Druhým tým v pořadí totiž první tým bodově neustále dohání.

Tuto teorii se pokusilo potvrdit mnoho různých studií a žádné z nich se to nepovedlo. Rozdíly v úspěšnosti prvních a druhých týmů v penaltových rozstřelech jsou ve skutečnosti tak malé, že se nedají považovat za bernou minci, ale pouze za odchylku.

Pro sázkaře je mnohem užitečnější zkoumání vlivu kvality týmů na penaltové rozstřely, která podporuje teorii, že čím delší jsou turnaje a zápasy a čím více se odehraje dovednostních soutěží, tím pravděpodobněji se prosadí lepší týmy.

Pokud v kvalitě týmů existuje velký rozdíl, mělo by se to pochopitelně projevit už v základních 90 minutách. Jakmile se zápas dostane do prodloužení (dalších 30 minut navíc), favorizovaný tým opět bude mít výhodu, i když zápas nyní trvá pouze 1/3 základní hrací doby, takže šance na prolomení patové situace bude o něco snížena.

Ovšem jakmile se zápas dostane do penaltových rozstřelů, šance lepšího týmu na to projevit svou kvalitu se výrazně snižuje. Šance na to, že z penaltového rozstřelu vyjde jako vítěz lepší tým, jsou tak stejně vysoké, jako šance na to, že penaltový rozstřel vyhraje outsider.

Použití Elo hodnocení k předpovědi výsledků penaltových rozstřelů

V krátkodobém časovém horizontu může štěstí docela s přehledem překonat talent. To znamená, že penaltový rozstřel je více méně loterie.

O této skutečnosti svědčí i Elo hodnocení. Při použití dat nasbíraných v turnajích Mistrovství Evropy a Mistrovství světa ve fotbale, jsme zjistili, že úspěšnost v penaltových rozstřelech je 50/50. Úspěšnost lepšího týmu se zvyšuje pouze v případě, že by nastoupil proti týmu o více jak 50 příček horšímu a to na rozdíl pouhých 52/48.

Z toho vyplývá, že jakmile se příště budete koukat na penaltový rozstřel a chtěli byste si vsadit. Vždycky zvolte tým, na nějž jsou vypisovány vyšší kurzy. Na kvalitě daného týmu totiž absolutně nezáleží. Bohužel – sázkové kanceláře toto obvykle vědí – takže se netěšte, že byste je tímto způsobem nějak zvlášť překvapili.

ladyambientte

Velký hokejový fanoušek, který se rád věnuje pokeru, sportu a zdravému životnímu stylu.

o Komentářů

Chtěli byste se podělit o své myšlenky?

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Povinné položky jsou označeny *

Napsat komentář