Sázení na tenis: Důležité jsou jednotlivé herní styly

Úvod - Blog - Sázení na tenis: Důležité jsou jednotlivé herní styly
Říjen.31.2016

V předchozích článcích jsme vám poradili základní pravidla sázení na tenis, které jsme doplnili 5 rychlými tipy pro zlepšení sázení na tenis a 10 zlatými pravidly live sázení na tenisová utkání. V tomto článku je proto čas na to, abychom se zaměřili na pokročilé rady.

Na následujících řádcích vám představíme jednotlivé herní styly a u každého z nich uvedeme několik tenistů, kteří se takovou hrou vyznačují.

Agresivní hráči hrající na základní čáře / hráči pohybující se po celém kurtu

Na první pohled to sice tak nevypadá, ale tyto herní styly si jsou hodně blízké. Proto je spojíme. Hráči obou těchto stylů v podstatě čekají na dobrou příležitost, které se pak v zásadě chopí. Vedle toho jim ale nedělá problémy bránit. Vědí, kdy se mají držet zpátky a vyčkávat na lepší příležitosti.

Velká výhoda tohoto tenisového herního stylu je v tom, že se dá dobře uplatňovat prakticky na jakémkoliv povrchu. Jeho nositelé navíc dokážou šetřit potřebné síly, které v závěru utkání často dobře zúročí. Nutnou podmínkou tohoto herního stylu jsou velmi přesné údery. Bez nich je celá snaha kontraproduktivní.

Tento herní styl je vlastní Rogeru Federerovi, Novaku Djokovičovi a Andy Roddickovi.

Defensivní hráči hrající na základní čáře

Tito hráči se snaží odehrát každý míček, přičemž čekají, že soupeř udělá nevynucenou chybu, nebo vrátí nějaký slabší míček, který jim umožní něco vymyslet. Když se na kurtu pohybuje nějaký defensivně laděný hráč, jsou k vidění dlouhé výměny. Protihráči přitom často bývají dost frustrovaní, neboť jsou často nuceni dělat chyby.

Nejznámějším představitelem tohoto herního stylu je Andy Murray. Mezi ženami pak musíme jmenovat Caroline Wozniackou. V minulosti tento herní styl uznával i Rafael Nadal, ten se ale postupem času naučil hrát agresivněji.

Předpokladem pro tento herní styl je dobrá fyzická připravenost. Tento způsob hry je totiž fyzicky hodně vyčerpávající. Výhodou je potom vysoké množství nevynucených chyb soupeře a to především těch agresivně hrajících.

Hráči hrající stylem servis – volej

Styl servis – volej byl úspěšný spíše v minulosti. Hráč se po podání snažil rychle dostat na síť a výměnu ukončit, neboť kurty byly rychlejší, než je tomu dnes. Společně s tím, jak se tenisové kurty zpomalují, prodlužují se výměny a tak tento styl je pořád méně efektivní.

Nositelem tohoto herního stylu býval v minulosti Roger Federer. V současné době ho vídáme třeba u českého hráče Radka Štěpánka. Někteří současní hráči tento herní styl používají jako překvapení a míchají ho s dalšími herními styly.

Jak sázení přizpůsobit hernímu stylu?

Specifika jednotlivých herních stylů už znáte, takže nadešel správný čas na to uvést si, jak tyto herní styly přizpůsobit sázení a naopak.

V první řadě je samozřejmě třeba, abyste v rámci každé předzápasové analýzy určili, jaký herní styl hráči používají. Tyto herní styly pak musíte dát dohromady s povrchem, na němž se zápas odehraje, načež vyvodíte přesnější závěry.

Na antuce obecně nejlépe hrají Španělé jako je Nadal, Almaro nebo Ferrer. Na tvrdém povrchu budou zářit zase spíš hráči s tvrdým servisem a volejem. Tvrdý servis ovšem moc neuspěje proti hráčům, kteří brání základní čáru (Isner, Querrey nebo Karlovic vs. Murray, Nadal, Ferrer atd.).

Tento článek vám přinesl základní informace o herních stylech v tenisu. Abyste tyto informace dokázali přetavit v úspěchy, budete pochopitelně muset pokračovat samostudiem. Jestliže tomu ale pár hodin času věnujete, uvidíte, že se vám to vrátí v zelených číslech.

ladyambientte

Velký hokejový fanoušek, který se rád věnuje pokeru, sportu a zdravému životnímu stylu.

o Komentářů

Chtěli byste se podělit o své myšlenky?

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Povinné položky jsou označeny *

Napsat komentář