Co představuje sázkový kurz?

Úvod - Blog - Co představuje sázkový kurz?
Leden.30.2017

Někteří lidé sázkový kurz považují za ukazatel jejich možné výhry. Jiní ho vzdáleně spojují s možnými šancemi na to, že dojde k dané sázkové události. Jen málokteří ale zajdou tak daleko, aby pochopili přesnější význam sázkového kurzu. Pokud se nyní chystáte překročit hranici mezi neznalostí a věděním, pokračujte ve čtení!

Pojďme si to vzít hezky popořádku. Sázkový kurz obecně vyjadřuje, jakou pravděpodobnost dané sázkové události (například výhra týmu A) přikládá sázková kancelář, respektive její bookmaker. Přitom se dá říci, že čím nižší kurz bude, tím vyšší pravděpodobnost bookmaker přikládá tomu, že k dané události skutečně dojde.

Z pohledu sázkaře se potom jedná také o cenu, kterou sázkař dostane v případě, že daná situace nastane. Takže pokud je kurz například 2,8 a sázkař na něj vsadí 1000 korun, může vyhrát 2800 korun (samozřejmě pokud daná událost nastane).

Jak se vypočítá sázkový kurz?

Sázkový kurz je z matematického hlediska obrácená hodnota pravděpodobnosti určité události. Na favorita utkání proto obvykle dostanete mnohem nižší kurz než na outsidera. U favorita utkání totiž existuje vysoká pravděpodobnost, že vyhraje, zatímco u outsidera je to naopak.

Pojďme si uvést příklad o dvou výstupech – výhře / prohře:

V zápase proti sobě nastoupí zkušená Chelsea a nováček ligy (hypotetický údaj) – Wigan. Pravděpodobnost na výhru Chelsea (s o hledem na statistiky) je 60%. Pravděpodobnost na výhru Wiganu 40%.

Pravděpodobnost obou týmů můžeme převést na jednotkovou soustavu tak, že je vydělíme 100:

  • Chelsea – 60% = 0,6
  • Wigan – 40% = 0,4
  • Celkem pravděpodobnost 100% = 1,0

Jak vypočítat odpovídající sázkový kurz?

Sázkový kurz obou těchto příležitostí bychom vypočítali převrácením hodnoty pravděpodobnosti, tedy vydělením 1 (100%) hodnotou v jednotkové soustavě (tedy 0,6 a 0,4, nebo 60% a 40%). Vypadalo by to takto:

  • Kurz na výhru Chelsea = 1 ÷ 0,6 (nebo 100 ÷ 60) = 1,67
  • Kurz na výhru Wiganu = 1 ÷ 0,4 (nebo 100 ÷ 40) = 2,50

Bohužel, tyto kurzy vám sázková kancelář nikdy nenabídne. Problém je, že na takových kurzech by sázková kancelář nevydělávala a brzy by přišla na buben. Do vztahu mezi sázkaři a sázkovými kanceláři (tedy mezi zákazníkem a obchodníkem) pochopitelně vstupuje také cena dané sázky, tedy marže.

ladyambientte

Velký hokejový fanoušek, který se rád věnuje pokeru, sportu a zdravému životnímu stylu.

o Komentářů

Chtěli byste se podělit o své myšlenky?

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Povinné položky jsou označeny *

Napsat komentář