Jak se vyrovnat se špatnými sériemi?

Úvod - Blog - Jak se vyrovnat se špatnými sériemi?
Červen.6.2016

Každý kdo na sport pravidelně sází, se čas od času setká se špatnou sérií. Dokonce i ti nejlepší sázkaři na světě zažívají období, kdy se jim nic nedaří tak, jak by si přáli. Nejlepší sázkaři světa se ovšem od zbytku sázkařské komunity liší tím, že vědí, jak se se špatnou sérií vyrovnat.

Prakticky každý rok se se špatnou sérií setkám. Některé z nich byly docela krátké, takže jsem je docela jednoduše překonal. Další byly naopak zcela katastrofální a to včetně jedné, která mě potkala v době, kdy jsem sázení začal brát vážně.

S touto konkrétní sérií jsem se moc dobře nepopral, takže mě stála celý bankroll. Tenkrát jsem sportovní sázení málem hodil za hlavu a i přestože jsem rád, že jsem to nakonec neudělal, měl jsem k tomu dobrý důvod. Sázky, které jsem v té době podával, byly v zásadě dobré, ale prostě jsem přitom porušil některá zlatá pravidla sportovního sázení.

Jedno všeobecně známé rčení říká, že to, co tě nezabije, tě posílí. Obvykle se na toto přísloví moc neodvolávám, ale v tomto případě je zcela opodstatněné. Tím, že jsem prohrál celý svůj bankroll, jsem se hodně naučil, což mi mimo jiné pomohlo i k tomu, abych nikdy neopakoval své chyby. Díky tomu se nyní se všemi špatnými sériemi umím vyrovnat lépe.

Pro překonání špatných sérií neexistují žádná jasně daná a rychlá pravidla. To co u některých lidí funguje, může u jiných lidí naprosto selhat. I přesto pro vás mám několik obecných rad, které by vám mohly pomoci překonat každou špatnou sérii vaší sázkařské kariéry.

Přijměte fakt, že špatné série se opakují

Prvním krokem k tomu, abyste se dokázali vyrovnat se špatnými sériemi, je dokázat přijmout holý fakt, že se s těmito sériemi budete potýkat i vy. Pokud si myslíte, že vám se něco takového nemůže stát, jednoho dne budete hodně šokovaní. Jestliže vás špatná série nepřekvapí, dokážete s ní lépe naložit.

Definujte špatnou sérii

To, co pro jednoho sázkaře může znamenat výjimečně špatnou sérii, může být pro jiného sázkaře pouze drobná odchylka od normálu. Před přípravou na špatnou sérii byste si proto špatnou sérii měli definovat.

Pokud sázíte především na outsidery s velmi vysokými kurzy a prohrajete 6 nebo 7 sázek v řadě, tak vás to pravděpodobně nijak zvlášť nevykolejí. Pokud ovšem sázíte na velké favority s kurzy maximálně 1,20, šest neúspěšných sázek v řadě může být smrtelný výsledek.

Nakonec jde tedy o to, abyste určili, kdy se přijatelné ztráty mění ve špatné série. Obecné pravidlo říká, že špatná série přichází ve chvíli, kdy se vaše neúspěšné tipy začnou neblaze podepisovat na vašem bankrollu.

Veďte si přesné záznamy

Jestliže to se sportovním sázením myslíte vážně, potom jsou pro vás sázkařské záznamy naprosto zásadní. Sázkařské záznamy vám mohou pomoci různými způsoby. Obzvláště důležité jsou přitom také, co se týče špatných sérií.

Jakmile zažíváte špatnou sérii, měli byste okamžitě analyzovat své předchozí sázky. Tato analýza vám může pomoci určit, v čem je problém, nebo zdali vůbec existuje nějaký problém. Bez pečlivých sportovních záznamů byste pochopitelně něčeho takového nebyli schopni.

Najděte problém

Dostat se k tomu, proč vlastně prohráváte, je největší problém. Pokud jste nedávno změnili kritéria výběru sázek a najednou začnete prohrávat, potom je poměrně jasné, že váš nový přístup prostě nefunguje. Jenže většinu problémů takhle jednoduše neodhalíte.

Jako příklad můžu uvést špatnou sérii, kterou jsem prodělal před několika lety. Sázel jsem na anglickou Premier League a měl jsem skvělou sezónu, ale několik posledních zápasů sezóny jsem najednou přestal vyhrávat. Nejednalo se sice o nic zásadního, neboť to trvalo jen několik zápasů, ale stejně. V té době jsem ještě nebyl tak zkušený, takže na problém jsem prostě přijít nemohl. Nakonec jsem o radu požádal zkušenějšího sázkaře.

V této sezóně můj úspěch vycházel především z toho, že jsem dokázal vybírat vítěze v zápasech, kdy protivníci měli relativně vyrovnané kurzy. Nedosáhl jsem sice na žádnou extra win rate, ale moje úspěšnost přesáhla 50% a tak jsem vzhledem k dobrým kurzům vyhrával.

Ke konci sezóny jsem začal více sázek prohrávat. A to primárně kvůli tomu, že jsem sázel i na týmy, které už neměly o co hrát – své měly jisté, nacházely se někde v polovině tabulky, ale přitom už nemohly nic vyhrát. Spoustu zápasů proto remizovaly nebo rovnou prohrály, což mě stálo hodně peněz. Prostě jsem nevzal v úvahu to, že tyto týmy již nemají takovou motivaci.

Ovládejte se a zvažte své možnosti

Během špatných sérií je vůbec nejdůležitější zůstat disciplinovaní. Frustrace nastoupí velmi jednoduše a překonat ji, je velmi obtížné. Může se stát, že podlehnete a své ztráty začnete dohánět špatnými sázkami.

Vaše jediná šance prolomit špatnou sérii ovšem je, zachovat si chladnou hlavu, najít problém, racionálně k němu naleznout i řešení a potom zvážit své možnosti.

Vaší první možností je ještě chvíli pokračovat v sázení a počkat, zdali se situace nezlepší. Pokud problém skutečně nemůžete najít, pak je toto řešení odpovídající. V tomto případě byste však měli – alespoň dočasně – snížit své sázky. Tím zmírníte případné ztráty.

ladyambientte

Velký hokejový fanoušek, který se rád věnuje pokeru, sportu a zdravému životnímu stylu.

o Komentářů

Chtěli byste se podělit o své myšlenky?

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Povinné položky jsou označeny *

Napsat komentář