Fortuna liga: Kdo vyhraje boj o druhé místo?

Úvod - Blog - Fortuna liga: Kdo vyhraje boj o druhé místo?
Únor.4.2020

Týmům už začaly přípravy na druhou část Fortuna ligy, ve které už je skoro jisté, že Slavie vyhraje titul a bude otevřená hra o druhé místo, které umožní boj o Ligu mistrů. Mezi hlavní kandidáty patří Plzeň a Sparta. V tomto článku rozeberu oba týmy, jejich losy a výhody/nevýhody v boji o druhé místo.

Viktoria Plzeň je stále favoritem

Plzeň se nachází na druhém místě a jarní část bude startovat s pětibodovým náskokem na pražskou Spartu. Plzeň po podzimní části vyměnila trenéra a Adrián Guľa nahradil Pavla Vrbu. Vedení Plzně nebylo spokojené s herním projevem, který Plzeň poslední sezony předváděla a postupem času ta hra se jenom zhoršovala. Adrián Guľa má vyřešit problém Plzně, kterým je stárnutí týmu, protože Adrián je známý sázením na mladé hráče, které Plzeň potřebuje do týmu zapracovávat a omladit tým, který přinese klubu nový náboj.

Viktorka měla na podzim velký problém s hrou na hřištích soupeřů, kde se jí poslední kola nedařilo jak herně, tak hlavně výsledkově. Za 9 venkovních zápasů dokázala Plzeň pouze 3x vyhrát, a to jí čekají těžší venkovní zápasy, až na jaře. Více bodů, než Plzeň na venkovních hřištích uhrálo například Slovácko a Jablonec. Plzeň zaznamenala poslední venkovní výhru 21. září 2019 v Českých Budějovicích.

V jarní části se západočeský tým představí na hřišti Opavy, se kterou neodehrála moc utkání od roku 2002 Plzeň odehrála v Opavě pouze 5 zápasů a dokázala tady vyhrát pouze jednou, a to minulou sezonu. Další těžké utkání odehraje Viktorka na hřišti Jablonce, který si drží doma dobrou bilanci z 10 domácích zápasů 8x neprohrál a Plzeň bude mít těžké dobít hřiště Jablonce a vybojovat 3 body. Ve 25. kole bude Viktorka hrát na Letné, kde bude bojovat se Spartou, která od loňského července prohrála na domácí půdě pouze jednou s první Slavií. Nepříjemný boj bude i v Ostravě, která v podzimní části byla silná na domácí půdě a z 11 domácích zápasů prohrála 2x před vlastními fanoušky. Týden po zápase v Ostravě bude hrát Plzeň opět venku na hřišti první Slavie, na které Plzeň prohrála už 6 zápasů v řadě. Poslední venkovní zápas v základní části odehraje Plzeň na hřišti Olomouce, u které za poslední 4 vzájemný zápasy v Olomouci padly pouze 4 góly

Jak jsem zmiňoval trenér má za úkol obměnit tým a zapracovat mladší hráče. V přípravě se k týmu připojil osmnáctiletý obránce Šimon Gabriel, který bude na soustředění ve Španělsku bojovat o šanci v áčku podzimní část trávil v Plzeňském B-týmu. Viktorka posilovala především zálohu, kam přišel Marko Alvir, který přišel do týmu jako volný hráč ze Slavie a na podzim hostoval v Příbrami ve které odehrál 18 zápasů. Zajímavou posilou týmu by mohl být jednadvacetiletý Pavel Bucha, který se vrátil z hostování z Mladé Boleslavi, kde za 18 zápasů nastřílel 6 branek.

Sparta má vyšší kvalitu jednotlivců

Sparta se momentálně nachází na čtvrtém místě v ligové tabulce i přesto je druhým největším favoritem na druhé místo. Před aktuální sezonou přišel do týmu trenér Václav Jílek, který má za úkol dát dohromady Spartu a dostat jí opět na vyšší místa. Na trenéra z vedení nebyl vyvíjen velký tlak a dostal prostor poznávat svůj tým a pracovat s hráči, který měl k dispozici a poznávat je. Po půlce

sezony se očekává, že trenér svůj tým dostatečně poznal a vedení mu stanovilo jasný cíl a tím je druhé místo. Jílek má delší přípravu než v létě a má velký prostor pracovat na nedostatcích, který měl tým v podzimní části.

Jeden z hlavních problémů týmu byla psychika a atmosféra hráčů, kteří se nedokázali poprat s tlakem a kvůli špatné disciplíně tým zbytečně ztrácel dobře rozehrané zápasy, když se nedařilo tak tým se nedokázal vzpamatovat a špatná série se táhla několik zápasů. Tento velký problém má vyřešit návrat Bořka Dočkala, který je velkým lídrem kabiny a dokáže dát i týmu na hřišti úplně jinou tvář.

Sparta prozatím nepřivedla žádné posily a vypadá to, že tohle přestupové období bude na Letné klidné. Sparta přivedla pouze Huška, který přišel z Leicesteru a počítá s ním především do budoucna svojí, cestu na Spartě si má začít budovat v B-týmu. Další zajímavou posilou může být Fortelný, který se vrátil z hostování a v dosavadních přípravných utkáních zaujal fanoušky i trenéra.

Několika hráčům bude končit smlouva ve Spartě a na jaře mají bojovat o prodloužení a musí ukázat, že mají Spartě, co nabídnout. Jedná se o Frýdka, Juliše, Costu, Mandjecka a Kayu.

Na Spartě má několik hráčů špatnou formu a na soustředění musí bojovat o své místo. Jedná se především o Karlssona, Hanouska, Hancka a Graiciara. V přípravných zápasech o sobě dával vědět Vindheim na pozici beka, Sáček v záloze, Fortelný a Plavšič.

Sparta má na jaře o něco lehčí los než Plzeň a nejdůležitější utkání odehraje Sparta doma, kde bude hostit silnější týmy jako je Liberec, Plzeň a Slavii. Venku bude hrát těžké utkání v Olomouci a na Bohemce, kde se jí moc nedaří.

Bude to vyrovnaný boj do posledního kola podle mého názoru. Plzeň může mít výpadky a menší problémy ze začátku jarní sezony a bude velkou otázkou, jak se jí bude dařit na hřištích soupeřů, kde měla velké problémy. Ve Spartě uvidíme, jestli je to tým, který může konkurovat Plzni, která se už několik sezon nachází v lepším postavením. Jestli Bořek Dočkal opravdu přinese do kabiny a na hřiště to co Spartě chybělo.

Před začátkem další ligové části vidím hodně vyrovnané šance o druhé místo. Plzeň má výhodu v podobě náskoku 5 bodů. Naopak v její prospěch nehraje los, sehrávání týmu pod novým trenérem, novou taktikou, zapracování nových hráčů do týmu. Kurz 3 na to, že se Spartě podaří ubojovat konečné druhé místo je pro mě výhodný.

ladyambientte

Velký hokejový fanoušek, který se rád věnuje pokeru, sportu a zdravému životnímu stylu.

o Komentářů

Chtěli byste se podělit o své myšlenky?

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Povinné položky jsou označeny *

Napsat komentář