Efekt rámování (aneb nenechte se zastrašit chybným prvním dojmem)

Úvod - Blog - Efekt rámování (aneb nenechte se zastrašit chybným prvním dojmem)
Říjen.18.2016

Vzhledem ke skvělé dostupnosti různých dat, statistik, sportovních novinek a analýz zápasů na internetu je sázení samo o sobě docela hračka. Problém spočívá hlavně v tom překonat několik kognitivních předsudků, které sázkaři brání v dobrém úsudku. Jedním z nich je i tzv. „efekt rámování“. A ten si probereme v následujícím článku.

Efekt rámování (někteří pro něj používají trefnější název „tunelové vidění“) ukazuje na situaci, kdy některé věci vypadají navenek jinak, než jaké jsou ve skutečnosti a to kvůli nedostatečným předchozím informacím. Jako skvělý příklad může posloužit klasická scéna z detektivek, v níž někdo vstoupí do místnosti a zahlédne, že na zemi leží mrtvola a nad ní stojí člověk s nožem. V takové situaci má člověk tendenci z nasbíraných informací vydedukovat, že člověk držící nůž, je prostě vrah. Sice to je docela možné, ale určitě to není tak jisté, jak to v první chvíli vypadá. K tomuto závěru jste došli předčasně, aniž byste učinili další důležité šetření.

Efekt rámování a sázení

Asi už chápete, že tento efekt rámování se v sázení objevuje ve chvíli, kdy přijde nějaká změna. Ideálním příkladem budiž zranění některého hvězdného útočníka. Mnoho sázkařů by v takovém případě okamžitě sáhlo po sázce na druhý tým, protože jeho podvědomí si kvůli nedostatečným informacím vydedukuje, že mančaft bez tohoto útočníka nebude schopný skórovat.

Převeďme si to na situaci Realu Madrid. Řekněme, že bílému baletu bude chybět Ronaldo. Bookmakeři této skutečnosti docela jistě přizpůsobí kurzy. Nicméně protivník Realu, pokud to není zrovna Barcelona, bude stále velkým outsiderem. Přitom dostaneme ještě o něco lepší kurz, než bychom dostali v případě, že Ronaldo hraje. Ačkoliv nám tedy naše podvědomí v prvním okamžiku radilo, že sázení na Real nemá cenu, po promyšlení situace (a samozřejmě také po získání dodatečných informací) už sázka na Real nevypadá tak nevýhodně.

Cílem sázkaře tedy je věci neškatulkovat. Jakmile si přečtete, že je zraněný některý hráč a navíc dostanete pocit, že je tento hráč nenahraditelný, měla by následovat pečlivě sázková analýza. Ve velkých týmech je obvykle dost hráčů, kteří mohou zraněnou hvězdu výborně suplovat. Dokonce na stejné úrovni, jako by hrála hvězda sama.

Samozřejmě neříkáme, že sázení na tým se zraněnou hvězdou je ideální strategií. Bookmakeři totiž těmto situacím přizpůsobují kurzy docela dobře, to znamená, že jen málokdy udělají chybu. Proto byste při každém sázení měli zvažovat i to, zdali se vám sázka vyplatí.

ladyambientte

Velký hokejový fanoušek, který se rád věnuje pokeru, sportu a zdravému životnímu stylu.

o Komentářů

Chtěli byste se podělit o své myšlenky?

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Povinné položky jsou označeny *

Napsat komentář