Co je bankroll management?

Úvod - Blog - Co je bankroll management?
Červenec.4.2016

Úspěšné (ziskové) sportovní sázení má jenom velmi málo pravidel. Můžete použít prakticky všechny sázkové strategie a dovednosti – abyste byli úspěšní, musíte přijít na to, díky čemu dosahujete těch nejlepších výsledků. Vedle toho však existují základní postupy, které nemůžete ignorovat a ani ohýbat podle toho, jak se vám zlíbí. Mezi tyto postupy patří i bankroll management.

Pokud své peníze na sázení nebudete spravovat správně, budete značně snižovat své šance na celkový úspěch, a to bez ohledu na to, jak moc se vám daří v dalších aspektech sportovního sázení. Musíme zdůraznit, že bankroll management je jednou z nejdůležitějších dovedností potřebných pro úspěšné sportovní sázení a když na to přijde, i pro většinu hazardních her.

V tomto článku se dozvíte, proč je správa peněz tak důležitá. A nezapomeneme vám dát i několik rad, abyste své peníze mohli spravovat správně. Pokud s pojmem „bankroll management“ ještě nejste obeznámeni, začneme s vysvětlením pojmu.

Co je bankroll?

Ve sportovním sázení bankroll znamená, kolik peněz máte na tuto svou činnost vyhrazeno. Nejedná se nutně o to, kolik peněz máte na svém sázkařském účtu, jako spíše o to, kolik peněz jste ochotni riskovat celkem.

Mnoho sázejících, zejména těch rekreačních, dělá chybu v tom, že si nestanoví konkrétní částku, kterou jsou za sázení ochotni utratit. Pokud budete sázet čistě kvůli zábavě, není to žádná velká chyba, i když i tak je docela dobrý nápad stanovit fixní sumu peněz, za kterou nepůjdete. Pokud se ovšem alespoň maličko snažíte dosáhnout sázením zisku, stanovení bankrollu je pro vás nezbytné.

Bankroll management je potom správa vašeho sázkového bankrollu, tedy to, jak se k penězům vyhrazeným pro sázení chováte, jinými slovy, kolik na určitou sázkovou příležitost sázíte atd.

Proč je bankroll management tak důležitý?

Dobrý bankroll management je v podstatě systém, který přesně určuje, kolik peněz z celkového bankrollu můžete vsadit na jednu konkrétní sázkovou událost. Může se jednat o fixní částku, nebo o procentuální podíl závislý na mnoha různých faktorech. Jak byste své peníze měli spravovat, si povíme později, nyní byste měli pochopit, jak vám bankroll management pomůže.

Hlavní význam bankroll managementu spočívá v tom, že vám pomůže vyhnout se jedné z největších sázkařských chyb a to sázení příliš velkého množství peněz. Jedná se o neuvěřitelně častou chybu, která je jedním z hlavních důvodů, proč většina lidí v dlouhodobém horizontu peníze ztrácí.

Pokud sázíte příliš mnoho, můžete si být jistí, že dřív nebo později zůstane váš sázkařský účet na nule. V nejlepším případě se vzdáte a všechny své snahy o ziskové sázení co nejrychleji ukončíte. Bez ohledu na to, jak vám jde tipování vítězů, stejně se nakonec zařadíte mezi poražené. Pokud se vám stane, že se dočkáte špatné série, přijdete o spoustu peněz.

Špatným sériím pravidelně čelí i ti nejlepší sportovní sázkaři. Mohou vás naprosto vykolejit – mnoho sázkařů pak končí i když nejsou skutečně poraženi. Dobrý banrkoll management vám může pomoci zabránit všem těmto problémům.

Bankroll management vám v podstatě udává, že z celkového objemu vašeho bankrollu riskujete vždy jen malé procento peněz, takže byste měli být schopni vydržet i tu nejbrutálnější nepřízeň osudu. Bankroll management vám taktéž pomáhá udržet disciplínu a brání vám od zvyšování sázky ve snaze rychle dohonit své předchozí ztráty. Dohánět ztráty funguje jen velmi zřídka, pokud vůbec někdy, takže se nejedná o nic, co byste měli uvádět v praxi.

Abychom to shrnuli – bankroll management je důležitý k tomu, aby vás ochránil před krachem či zklamáním. Pokud ho budete důsledně dodržovat a přitom budete stále přicházet o peníze, jedná se o známku toho, že něco děláte špatně. V takové situaci můžete dojít poznání, že sázení není nic pro vás. Přinejmenším budete nuceni přehodnotit celý svůj přístup.

Jak spravovat svůj bankroll?

Žádný zaručeně správný způsob bankroll managementu neexistuje, protože se do něj zapojují různé veličiny jako jsou osobní okolnosti nebo postoje k riziku. Přesto existuje několik obecných rad, kterých byste se měli rozhodně držet.

Zaprvé si musíte stanovit sumu, která bude činit váš bankroll. Už jsme o tom sice mluvili, ale rozhodně to stojí za to, abychom to zopakovali. V nejhorším případě musí platit, že množství peněz, které riskujete, nesmí být větší, než množství peněz, které jste ustanovili jako svůj bankroll.

Taktéž byste si měli stanovit určitá pravidla, která upravují to, kdy a kolik peněz budete vybírat ze svých případných zisků. Řekněme, že máte bankroll v hodnotě 5000 korun. Můžete se rozhodnout, že pokaždé, když dosáhnete 100 korun zisku, vyberete z účtu 50 korun. Případně můžete určit, že si jednou za týden nebo jednou za měsíc vyberete určité procento ze svého celkového zisku. Tyto příklady jsou pochopitelně založeny na snaze o rozšíření svého bankrollu, neboť počítají s tím, že část vyhraných peněz v bankrollu ponecháte. Pokud dáváte přednost stávající velikosti bankrollu, můžete vybírat všechny své zisky. Nikdy by se ovšem nemělo stát, abyste vybírali více, než jste vyhráli.

Další důležité pravidlo se týká toho, jak velkou částku budete na jednu sázku riskovat. Procentuální podíl jedné sázky by měl činit 1 – 5% z celkového bankrollu a to v závislosti na vašem postoji k riziku. Profesionální sázkaři nikdy nesází více jak 1% ze svého bankrollu, ale riskovat o něco vyšší částku nemusí být nutně špatně a to zvlášť pokud si vybíráte kurzy s nízkou hodnotou.

Procento, které si stanovíte, určuje velikost vsazené jednotky. Pokud se rozhodnete sázet 2% z celkového bankrollu a na sázení máte vyhrazenou částku v hodnotě 500 korun, potom se sázková jednotka rovná 10 korunám. Pokud se rozhodnete sázet 3% z bankrollu v hodnotě 1000 korun, vaše sázka se bude rovnat 30 korunám atd.

Dále byste se měli rozhodnout, zdali budete používat stejné nebo variabilní výšky sázek. Stejné výšky sázek jsou velmi jednoduché – jednoduše to znamená, že na každou sázkovou příležitost budete sázet stejné množství peněz. Tento přístup doporučujeme pro všechny začátečníky a sázkaře s malými zkušenostmi.

Variabilní výšky sázek znamenají různé výšky sázek v závislosti na důvěře ve vítězství. Pro spekulativní sázky, jako jsou sázky na přesný výsledek nebo na střelce, tak sázíte poměrově menší sumy, nežli na jistější sázky typu sázky na vítěze nebo na under/over. I zde platí, že neexistuje jediný správný přístup. Podle našeho názoru je vcelku šikovný způsob rozdělení svých sázek podle rizika na nízké-střední-vysoké.

To je vše, co o bankroll managementu potřebujete vědět. Pokud chcete být úspěšným sázkařem, musíte bankroll management pochopit. Doufáme, že informace v tomto článku vám pomohou.

 

ladyambientte

Velký hokejový fanoušek, který se rád věnuje pokeru, sportu a zdravému životnímu stylu.

o Komentářů

Chtěli byste se podělit o své myšlenky?

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Povinné položky jsou označeny *

Napsat komentář